For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
در انبار خود از تجهیزات آتش نشانی استفاده کنید

در انبار خود از تجهیزات آتش نشانی استفاده کنید

وجود یک کپسول آتش نشانی و یا یک جعبه آتش نشانی (فایرباکس) در محل کار یا منزل باعث شده خسارت حادثه به وجود آمده بسیار پایین بیاید.

با توجه به اینکه ساختار هر کسب و کاری متفاوت است، اما برخی از قطعات اصلی تجهیزات ایمنی و آتش نشانی وجود دارد که هر سازمان در محیط اداری، انبار یا کارخانه به آن نیاز دارد.

کپسول‌های آتش نشانی

اولین چیزی که در مورد اطفا حریق و ایمنی در برابر آتش سوزی به نظر می‌می آید کپسول‌های آتش نشانی است. هر فضای کاری نیاز به حداقل یک کپسول آتش نشانی دارد. تعداد و انواع مختلف خاموش کننده‌های مورد نیاز با توجه به اندازه محل شما و همچنین نوع خطرات آتش سوزی مربوط به دفتر، کارخانه یا انبار شما بستگی دارد، اما قطعا نیاز به یک یا چند مورد زیر خواهد بود:

خاموش کننده دی اکسید کربن: برای تمام خطرات الکتریکی و جایی که مایعات قابل اشتعال و غیره در حال استفاده هستند به عنوان مواد حساس و ظریف بی ضرر و ایده آل است.

خاموش کننده فوم آتش نشانی: یک راه حل مناسب برای استفاده از چند ریسک. خمیر شیمیایی خیس مانند روغن‌های سوختنی را سرد و سوزاندن دوباره شعله‌های آتش را کاهش می‌دهد.

خاموش کننده آب: این نوع کپسول‌ها بصورت اسپری عمل کرده و مخصوص آتش سوزی‌های مواد چوبی و کاغذی است.

خاموش کننده پودر: می‌تواند بیشترین آتش سوزی را که شامل چوب، کاغذ، مایعات قابل اشتعال و الکتریکی می‌شود، رفع کند. پودر آتش نشانی نیز می‌تواند در آتش سوزی خودرو استفاده شود و می‌تواند در اتومبیل یا وسایل نقلیه تجاری نصب شود.

جعبه آتش نشانی یا فایرباکس چیست؟

یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات آتش نشانی برای اطفا حریق‌های دستی، جعبه آتش نشانی است؛ که سالهاست در ساختمان‌های اداری و تجاری و اخیراً در ساختمان‌های مسکونی جهت سهولت در استفاده عموم و خاموش کردن حریق قبل از رسیدن آتش نشان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

کاربرد کپسول آتش نشانی:

به علت وجود آب در این خاموش کننده‌ها واحتمال برق گرفتگی نباید از آن برای آتش سوزی وسایل الکتریکی استفاده شود.

هرگز از آب برای اطفاء حریق مواد شیمیایی که با آب ترکیب می‌شوند کمک نگیرید.

پودر‌ها به طور کلی غیر سمی می‌باشند ولی بهتر است در محیط‌هایی که مقدار زیادی از این پودرها پاشیده می‌شود از دستگاه تنفسی استفاده گردد.

جهت آزمایش ماهانه کپسول‌های آتش نشانی مواد زیر را رعایت کنید:

 1. دستگاه باید از لحاظ زنگ زدن و صدمه دیدگی بدنه بازدید شود.
 2. لوله‌های پلاستیکی، بست و سر لوله‌ها کنترل شود.
 3. از سالم بودن (روان بودن) شیر مطمین شوید و ماهانه خاموش کننده‌ها را سر و ته کنید.

سیستم‌های اعلام حریق آتش نشانی

آلارم آتش برای هر ساختمان در یک کسب و کار ضروری است و باید به کار گرفته شود. ما طیف گسترده ای از سیستم‌های اعلام حریق در اختیار داریم که هر دو باتری و یا برق کار می‌کنند. آلارم‌های بصری نیز برای انبارها و جهت کارخانجات بسیار مفید هستند زیرا هشدار دوگانه را با استفاده از فناوری نور قرمز LED و همچنین زنگ و زنگ قابل شنیدن برای جلب توجه همه کارکنان در محدوده آن موقعیت را ارایه می‌دهند.

علایم خروج آتش نشانی

علایم خروج آتش نشانی برای همه شرکت‌ها ضروری است تا کاربران را به خروج درست راهنمایی کنند.

روشنایی اضطراری

در طول آتش سوزی، برق رسانی موجب افزایش خطر است ولی جهت امداد، روشنایی برای کارکنان و مشتریان ضروری است تا از ایمن بیرون بیایند. چراغ اضطراری ارایه شده توسط و در حالت اضطراری جهت خروج و تخلیه محل تا 3 ساعت کار می‌کند.

 

پتو آتش

هیچ فضای آشپزخانه بدون یک پتو آتش نشانی کامل نیست تا شعله‌های آتش خاموش شود. پتوی نسوز آتش نشانی در طیف وسیعی از اندازه و در هر مورد سخت یا نرم، قابل دسترسی است.

اسناد ایمنی آتش نشانی و کابینۀ ذخیره سازی سند

ضروری است که تمام مدارک آتش سوزی را که یک افسر آتش نشانی نیاز دارد مانند مدارک ایمنی آتش نشانی شامل پرونده‌های مربوط به نگهداری تجهیزات آتش نشانی و برنامه‌های مرتبط با ساختمان، در یک مکان امن مانند کابینه ذخیره سازی ایمنی قفل ایمنی، حفظ کنید.

جعبه کمک‌های اولیه

داشتن یک کیت کمک‌های اول با تمام متعلقات آن بصورت دست نخورده ضروری است. در طول سال‌ها، کیت‌های مختلف و قطعات ممکن است مورد استفاده قرار گیرد، با این وجود، شما نه تنها مسیولیت تهیه یک کیت کمک‌های اولیه را بر عهده دارید، بلکه شما برای جایگزینی محصولات منقضی یا استفاده شده در کیت باید پاسخ گو باشید، بنابراین این فرصت را داشته باشید تا نگاه کنید و ببینید چه چیزی گم شده است تا مطمین شوید که کسب و کار شما آمادگی کمک‌های اولیه تا رسیدن امداد را دارد.

آشنایی با رنگ بندی کپسول‌های آتش نشانی

کپسول قرمز (بر پایه آب)

برای خاموش کردن آتش‌هایی است که در برگیرنده مواد جامد و البته ارگانیک مثل چوب، پارچه، کاغذ، پلاستیک و زغال سنگ است.

کپسول قرمز (آب با افزودنی‌های دیگر)

از این کپسول می‌توانید برای خاموش کردن آتشی که دربرگیرنده مواد جامد و ارگانیک است استفاده کنید. فرق این کپسول با کپسول بر پایه آب این است که توانایی بهتری برای خاموش کردن آتش دارد و قدرتمندتر است. این کپسول‌ها در حجم ۳ و ۶ کیلویی هستند.

یادتان باشد که از این کپسول برای خاموش کردن چربی و روغن استفاده نکنید. پاشیدن محتویات این کپسول روی تجهیزات الکتریکی هم بسیار خطرناک است.

کپسول قرمز با پس زمینه سفید (پودر آب)

از این کپسول برای خاموش کردن مواد جامد و ارگانیک و مایعات و گاز‌های قابل اشتعال استفاده کنید. اگر دوره آتش نشانی دیده باشید با رعایت فاصله یک متری می‌توانید برای خاموش کردن بعضی از آتش‌های الکتریکی هم از این کپسول استفاده کنید.

کپسول آبی (بر پایه پودر)

از این کپسول می‌توان روی آتش‌هایی که بر اثر اشتعال مواد جامد ارگانیک، مایعاتی مثل گریس، چربی، روغن، رنگ و بنزین ایجاد شده اند استفاده کرد. همچنین می‌شود از این کپسول برای خاموش کردن آتش ناشی از گاز هم استفاده کرد.

از این کپسول هرگز برای خاموش کردن تراشه‌های خانگی و ماهیتابه آتش گرفته استفاده نکنید؛ چرا که خطر استنشاق این پودر وجود دارد.

کپسول آبی (بر پایه پودر خشک)

این پودر‌های خاص برای مبارزه و مقابله با آتش‌هایی طراحی شده اند که دربرگیرنده فلزات قابل اشتعال مثل لیتیم، منیزیم، سدیم یا آلومینیوم هستند. در این کپسول‌ها معمولا ۳ پودر خاص براساس گرافیت، مس یا سدیم کلرید وجود دارد.

کپسول کرمی

برای خاموش کردن مایعات و جامدات قابل اشتعال مثل چربی، روغن، رنگ و بنزین بسیار مناسب است، اما نه هر نوع چربی و روغنی؛ مثلا برای خاموش کردن چربی آتش گرفته در ظرف غذا مناسب که نیست، بلکه بسیار هم خطرناک است.

کپسول سیاه (کربن دی اکسید)

برای خاموش کردن تجهیزات الکتریکی عالی است. از این کپسول بیشتر برای خاموش کردن تجهیزات یا سرور‌های رایانه ای بزرگ استفاده می‌شود. توجه داشته باشید مواد این کپسول برای مکان‌های کوچک باید با احتیاط مصرف شود چرا که خطر خفگی افراد وجود دارد.

کپسول زرد روشن (مواد شیمیایی مرطوب)

این کپسول برای خاموش کردن مواد منفجره بسیار ایده آل است؛ همچنین برای خاموش کردن روغن‌هایی که از آن‌ها در آشپزی استفاده می‌شوند مناسب است؛ چربی‌هایی مثل روغن آفتابگردان، روغن زیتون و کره.

از این کپسول هرگز برای خاموش کردن مایعات قابل اشتعالی مثل بنزین استفاده نکنید.

پیشگیری از آتش سوزی از طریق آموزش کارکنان:

جهت جلوگیری از آتش سوزی موارد زیر را به کارکنان آموزش دهید:

 1. در هنگام وقوع آتش سوزی خونسردی خود را کاملا حفظ کنید.
 2. در هر آتش سوزی شیر اصلی گاز شهری یا سیلندر را فورا ببندید.
 3. در آتش سوزی‌های ناشی از نفت و دیگر مواد سوختنی مشابه و لوازم برقی از آب استفاده نکنید.
 4. در آتش سوزی‌های بزرگ حفظ جان افراد از اموال واجب تر است کودکان و سال خوردگان و افراد ضعیف را سریعا از محل دور کنید.
 5. اضطراب در آتش سوزی امری طبیعی است لکن سعی کنید ناراحتی و اضطراب خود را بروز ندهید.
 6. در حریق لوازم و سیستم‌های برق، اولین اقدام قطع برق می‌باشد به منظور خاموش کردن حریق از آب جهت اطفا استفاده نکنید.
 7. خاموش کننده‌ها به طور مناسب در جای خود نصب شده و آماده به کار باشد و باید در اطفاء حریق از خاموش کننده متناسب با نوع حریق استفاده شود.

محل قرار گرفتن خاموش کننده‌های آتش نشانی

ارتفاع حدود 1.5 متر از سطح زمین نصب گردد. خاموش کننده‌های دی اکسید کربن عموما برای جاهایی که تابلوهای برق و کابل کشی برق بیرونی وجود داشته باشد. محل قرار گرفتن خاموش کننده در انبارهای کوچک در کنار درب ورودی و برای انبار‌های بزرگ در کنار درب ورودی و وسط و انتهای انبار.

توصیه‌ها و هشدارهای ایمنی در خصوص انبارها

 1. ضرورت دارد انبارها از نظر کالا و محتویات و غیره درجه بندی، طبقه بندی و گروه بندی گردد و اصول ایمنی در انبارها اجرا گردد.
 2. نکات ایمنی عمومی انبارها در پیشگیری از آتش سوزی کاری مهم می‌باشد.
 3. انبارها می‌بایست مجهز به وسایل اطفایی و سیستم‌های اعلام اتوماتیک و دستی باشد.

تابلوها و علایم هشدار دهنده ایمنی در انبارها نصب شود و نصب تلفن آتش نشانی 125 و ارگانهای امدادی ضروری است.

 1. سیستم سیم کشی برق انبارها باید توکار و از داخل لوله‌های مخصوص انجام گیرد و اتصالات و کلیه کلیدها و پریزها و روشنایی‌ها از نوع ضد جرقه و ضد انفجار انتخاب گردد.
 2. استفاده از دستگاه‌های حرارتی شعله عریان در داخل انبار‌ها ممنوع است.
 3. کلیه کارکنان انبارها باید آموزش آتش نشانی و ایمنی و طرز کار با وسایل اطفایی را فرا گیرند.
 4. کالا و محتویات و بسته بندی اجناس باید روی پالت‌های فلزی با در نظر گرفتن اصول ایمنی انبارها چیده شود.
 5. استفاده کالا در انبارها به هر شکل انبار چینی نباید بیش از 5/4 متر باشد و بطور کلی فاصله بین سقف انبار و مرتفع ترین نقطه کالاهای چیده شده نباید کمتر از یک متر باشد.
 6. تابلو استعمال دخانیات در محوطه داخل و خارج انبارها مطلقاً ممنوع نصب و اجرای آن الزامی است.
 • ضایعات قابل اشتعال در انبارها باید در ظروف در بسته فلزی ریخته شود.
 • ایجاد آبدارخانه و آسایشگاه به هر شکل داخل انبارها ممنوع است.
 • فضای انبارها باید مستمراً غبار رویی گردد و ضایعات مرتباً جمع آوری و از محل، تخلیه شوند.
 • جهت جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، شیشه‌های پنجره‌ها و نورگیرهای انبارها باید از نوع مات انتخاب شود و یا رنگ آمیزی شوند.
 • نورگیرهای انبار باید از داخل با تور سیمی مقاوم و در خارج با حفاظ فلزی حفاظ بندی گردد.
 • در انبار باید متناسب با حجم محیط، دستگاه‌های هواکشی از نوع ضد جرقه و انفجار نصب گردد. محل نصب هواکش‌ها تابع خواص مواد و گازهای حاصله و غیره می‌باشد.
 • انبارها باید طبقه بندی شده و در هر قسمت با کشیدن دیوار جدا کننده از دیگر کالاها مجزا شود و برای یک نوع کالا اختصاص داده شود. حداقل 2 الی 4 ساعت مقاومت در برابر آتش سوزی داشته باشد.
 • کلیه تجهیزات و سیستم‌های آتش نشانی و اصول انبارداری با نظر کارشناس آتش نشانی تأمین گردد.
 • ساختمان انبارهای نگهداری مایعات قابل اشتعال باید در محل‌های ایمنی و هرچه دورتر از سایر تأسیسات و اماکن و مواد قابل احتراق احداث گردد.
 • اسکلت اصلی ساختمان انبار فرآورده‌های نفتی می‌بایست به برق گیر و صاعقه شکن و شبکه مربوطه جهت تخلیه الکتریسیته ساکن مجهز شود.
 • مناسب ترین و اصولی ترین روش نگهداری فرآورده‌های نفتی استفاده از مخازن و تانکرهای ثابت می‌باشد که این مخازن به شکل استوانه دو سر محدب و از جنس فولاد ساخته می‌شود و به صورت افقی مستقر می‌گردد و به سه طریق انجام می‌گیرد. مدفون در زمین، نیمه مدفون و آزاد.
 • علایم و تابلوهای خطرات به صورت شبرنگ در محوطه انبار در معرض دید نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد.
 • کپسول‌های استفاده شده بلافاصله برای شارژ مجدد به محل‌های مجاز ارسال گردد.
 • شارژ مجدد کپسول‌ها در صورت عدم استفاده پس از یکسال.
 • درصورت وجود گرد و غبار در محیط و یا نیاز به نصب در فضای باز، کپسول‌ها درون جعبه مناسب قرار گیرند.

کروکی و لیست مواد موجود در هر انبار و کلیه وسایل و سیستم‌های آتش نشانی و تعداد پرسنل و اطلاعات دیگر توسط کارشناس آتش نشانی و ایستگاه مربوطه بانک اطلاعات آتش نشانی قرار گیرد.

leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top
mallika singh sex letmejerk.fun all indian aunties sex videos
sexygirlsvideos hdporn.tech luxure porn tv
hush pass.com redwap.website indian porno
indian first night porn videos 4tube.space panjbi sex com
hindiliks4u tubeskanks.com auntysexy
mallu hot aunty images anysex.website hd dehati video
badmsti porngo.space telugu porno
xveeios netporn.online nude boobs xxx
ipornt turkishhdporn.pro sex in karnataka
kamaveri tamil indiansexmovies.mobi assam sax
antarwsna porneff.com sexiest bollywood
indian xnxx videos joxnxx.com watch8x
xnxx english camsearch.pro bhabhi ka bf
porn hd hindi indiapornvids.pro nivetha pethuraj xxx
kannada village sex videos tubesafari.pro hindi sexy porno video